Plně elektrické letadlo? Ano, Eviation Alice

Postaveno tak, aby se let stal udržitelným, cenově dostupným a tichým řešením pro regionální cestování. Eviation Alice je elektrické letadlo navržené pro devět cestujících a dva členy posádky. Jeho konstrukce obsahuje 95 % kompozitního materiálu, je poháněna dvěma elektromotory a má T-tail.

Díky technologii baterie podobné technologii elektromobilu nebo mobilního telefonu a 30 minutám nabíjení bude Alice pro devět cestujících schopna letět hodinu až dvě hodiny. Na základě dnešní technologie baterií se Eviation zaměřuje na dosah 250 námořních mil.

Pokročilá digitální letová paluba postavená s ohledem na výkon, snížení pracovní zátěže a pohodlí pilota. Alice je první letadlo kategorie FAR23 s fly-by-wire, plně elektronickým systémem řízení letu, doplněným o dotykové obrazovky letových displejů.

Eviation navrhl Alice od nuly. Toto letadlo produkuje nulové emise a je inzerováno, že má výrazně nižší provozní náklady na hodinu ve srovnání s lehkými proudovými letadly nebo regionálními turbovrtuly. Elektrické hnací ústrojí bude mít vyšší napětí než současné elektrické systémy. Dva elektromotory Magni650 o výkonu 850 k (630 kW) budou pohánět dvě vrtule namontované na zádi trupu. Nepřetlakový letoun má plochý spodní trup.

Společnost plánuje, že dobíjení bude probíhat mobilními nabíjecími vozidly, podobně jako nákladní vozy na letecké palivo. Očekává se, že každá hodina letu bude vyžadovat dobu nabíjení 30 minut. Články jsou podobné těm z automobilových baterií. Devítimístná verze Alice pro cestující má maximální užitečné zatížení 2 500 liber, zatímco maximální užitečné zatížení verze eCargo je 2 600 liber. Očekává se, že Alice bude k dispozici také v konfiguraci kabiny pro manažery pro šest cestujících.